Kutyás sportok

Agility

Már nincs olyan kutyás társaság, vagy kutyaiskola, ahol ne tudnák mi is az agility.

Egy nagyon színes látványos sport, melyben a kutyának a legkülönbözőbb akadályokat kell leküzdenie, ugrania, kúsznia, vagy másznia kell. A gazda a kutya mellett futva testjelekkel, vagy utasításokkal irányítja a kutyát a pályán. Az a kutya nyeri a versenyt, aki a legkevesebb hibával teljesíti a pályát a legrövidebb idő alatt.

A sportág népszerűségét bizonyítja, hogy ebben az évben sorra megdőlnek a nevezési rekordok, már nincs olyan verseny, ahova 100-nál kevesebb versenyző menne el.
Az aktívan sportoló versenyzők akár egész Európát is bejárhatják versenyről versenyre járva, Világbajnokságtól kezdve a Junior Európa-bajnokságig, vagy kisebb külföldi vagy hazai versenyekig.

A tanítás nagy figyelmet igényel, a gazda és a kutya együtt tanulja a sport apróbb titkait, a kutya leköti a fölösleges energiáit, míg a gazda a tiszta levegőn mozog.
Az agility igénybe veszi a gazda koncentrációját, próbára teszi a fizikai felkészültséget is. A kutya és a gazda között elmélyült partnerkapcsolat alakul ki.

 

Bikejöring- kutyás terepkerékpározás

A jöring húzást jelent. A bike közismerten a kerékpár. Ha összerakjuk a két szót már megvan a sportág lényege. Egy kutya a kerékpár előtt futva húzza a gazdit.
A sportág alapvetően terepkerékpározó sport, kutyások számára. E sportágban ugyanis a kutya és az ember halad a kijelölt versenypályán egy szárral összekötve. A feladat: minél hamarabb megtenni együtt a versenytávot. Ennek érdekében nem szabad hagyni, hogy csak a kutya húzza végig a kerékpárost, hanem segíteni kell a kutyának azzal, hogy a kerékpáros teker. Ha jó kondiban van a gazdi és a kutya is, akkor élvezetes igazán a tempó.
A szabályok egyszerűek: a kutyának kell elől futni (legalább a pálya 95%-án) a gazdának utána, közöttük pedig egy póráznak kell feszülni, amely egyik végén a gazda kerékpárján a másik végén pedig a kutya hámján csatlakozik. A sebességet a versenyzőpáros (kutya és gazdi) együttes teljesítménye határozza meg. A kanyarokat a balra - vagy jobbra, parancsszavakra kell az ebnek teljesíteni.

A felszerelés

Először is kell egy kerékpár. Lehetőleg olyan legyen amivel terepen is lehet menni anélkül, hogy széthullana vagy összetörne, mert ugye ez egy terep sport.
A kutyára kell egy húzó hám, amit több kutyás boltban is meg lehet venni, de az a biztos, ha szakembertől vásárolunk. Itt arra gondolok, hogy olyantól, aki járatos a kutyás húzó sportok területén. Mert készítenek húzó hám néven olyan dolgokat is ami húzásra alkalmatlan. Az alkalmas hámok között is van több fajta.
Kell egy rugalmas húzó szár a kerékpár és a kutya hámja közé. Ez kb. 2 méter hosszú, és attól rugalmas, hogy van benne egy gumis darab, hogy elnyelje a hirtelen rántásokat.
A kényelmünk érdekében érdemes használni még egy rugós szerkezetet ami eltartja az első keréktől a húzó szárat, ha az belazulna.

 

Caincross- kutyás terepfutás

A canicross (kutyás terepfutás) az atlétikus kutyasportok közé tartozó sportág. E sportágban párosok – ember és kutya - versenye zajlik. A párosok együtt futva teljesítik a versenytávot oly módon, hogy a kutya hámja illetve a versenyző speciális e versenyre kialakított öve, vagy beülője egy 2.05 cm-es szárral van összekötve. A sportág bármilyen fajtájú kutyával űzhető, a legeredményesebb fajták a vizslák, a belga és francia juhászkutyák és a szánhúzó fajták közül a husky, valamint ezek keverékei. A magyar versenyzők Európa élvonalába tartoznak, több Európa bajnok, Eb helyezett és VB pontszerző tartozik közéjük.
Legnagyobb hazai egyesülete a Magyar Canicross Sportegyesület (MCSE).
A sportág európai szervezete, melynek az MCSE is alapító tagja, az Európai Canicross Szövetség 2004-ben alakult svájci székhellyel. 

Flyball

 
A kiállítások sztárbemutatója, versenyszáma a flyball. Ebben a sportban találkozik a kutyakiképzés, a technika, a csapatjáték, és a vetélkedő csapatok egymás elleni küzdelme. A pálya nagyon egyszerű, egymástól három méterre fel van állítva 4 akadály, és a végén egy labdakilövő szerkezet. A kutyák az akadályokon át kiszaladnak a gépig, amit a lábukkal működésbe hoznak, a kirepülő labdát el kell kapni, majd a gazdához az akadályokon keresztül visszaapportírozni. A feladat akkor sikeres, ha minden akadályt teljesített a kutya, és a labdát is visszavitte. Négy kutyának kell váltania egymást. Két csapat párhuzamosan dolgozik a pályán, az győz, akinek előbb visszaér mind a négy kutyája. A hibázó kutyáknak újra kell futni. A nézők önfeledten bíztathatják a csapatokat, akik pedig mindent megtesznek a jobb időeredményekért. A flyball sport tanításában az első lépéseket a kutyák nagyon gyorsan megtanulják, és alacsonyabb osztályokban már viszonylag hamar elkezdhetik a versenyzést, de mint minden kutyás sportban a profi eredményekért keményen meg kell dolgozni.
Ajánljuk mindazoknak, akiknek van egy nagy mozgásigényű kutyája, aki szereti nagyon a labdát, és szeretnek együtt jó társaságba lenni.
Magyarországon is legyen népszerű ez a látványos sport, várjuk az érdeklődőket!

Kutyás frisbee

A városi kutyák számára eléggé korlátozottak a lehetőségek mozgásigényük kielégítésére.

Ha kutyánk számára szeretnénk megadni minden szempontból a legjobb életet, mindenképpen gondoskodnunk kell számára megfelelő mozgásról, tevékenységről. Ennek számtalan módja van, sok kutyaiskolán találhatunk lehetőséget a sportolásra.

frisbee-D/A
Azok számára is, akik nem tehetik meg, hogy szervezett foglalkozásokra járjanak, kiváló lehetőséget kínál az egyik legújabb sport, a kutyás frisbee.
Első hallásra talán furcsa, hogy a műanyag korong dobálását sportnak nevezzük, ám a következőkben láthatjuk, amellett, hogy kiváló szabadidőtöltés és játék, még igazi versenysportként is űzhetjük a frisbee-t.
A kutyák alapvető tulajdonsága az apportkészség, vagyis a legtöbb kutya kifulladásig képes a gazdi által eldobott labdát, vagy bármiféle tárgyat újra és újra visszahozni. Ez a tulajdonság alapozza meg, hogy a frisbee ilyen kiváló játéklehetőséget nyújt kutyáinknak.

A játék a tengerentúlról érkezett hazánkba, ahol 1974 óta rendeznek világbajnokságot is, de számtalan kutya számára ez a hétköznapok mozgásának legjobb lehetősége.
A frisbee egyik nagy előnye, hogy tulajdonképpen nem kell hozzá semmi, csak egy jó kedvű, mozgékony kutya, és néhány kutyák számára gyártott korong. Ez azért fontos, mert a kutyás korong olyan anyagból készül, ami nem törik, és nem okoz sérülést a kutyának.     dogfrisbee

A frisbee-t bárhol gyakorolhatjuk, ahol elég hely áll rendelkezésre a dobáshoz. A játék lényege, hogy a kutya még a levegőben elkapja a korongot, és igyekezzen vele vissza a gazdához. A legtöbb kutya a maga örömére hamarosan rájön, hogy még izgalmasabb a dolog, ha felugrik, és a levegőből halássza le a frisbee-t, ezért aztán akrobatikus produkciókat is bemutatnak. A játék így kiválóan alkalmas a napi mozgás mellett szervezett sportolásra is, mivel folyamatos edzést, erőnlétben tartást, illetve önfejlesztést igényel, hiszen a gyakorlatok bemutatása az ember számára is aktív sportteljesítmény. A sportot magas szinten művelők valóságos zsonglőrmutatványokat mutatnak be.

Több nagy világszervezet működik, melyeknek szabályai némileg eltérnek, azonban lényegében hasonlóak. A sportnak több változata ismert, ebből hazánkban először kétféle módozatot vezettünk be.

Az úgynevezett távolsági verseny egy 45-50 m hosszú pályán zajlik, amely különböző pontértékű sávokra van bontva. A legtávolabbi sáv a legmagasabb pontértékű. A játékban
egy perc áll rendelkezésre, ez alatt az idő alatt kell a korongot minél többször minél távolabb dobni, és a kutyának a levegőben elkapva visszahozni.

A másik ágazat a freestyle. Itt meghatározott idő alatt kell különféle akrobatikus elemeket bemutatni zenei aláfestéssel, mint egy tánc, vagy műkorcsolya kűrben.
A frisbee varázsa abban rejlik, hogy bármilyen kutyával játszható, aki szeret futni, ugrálni, és a pár perces játéktól a versenyig a kutyának mindig csak egy kellemes élmény a gazdájával együtt töltött idő.

Egész Európában dinamikusan fejlődik a sport, hazánkban 2007 óta van jelen szervezett keretek között.

Rendkívül látványos, igazi közönség szórakoztató sport, versenyzőink rendszeresen kapnak meghívást különféle tv-műsorokba, ahol szabadidővel, mozgással, sporttal kapcsolatos témákkal foglalkoznak.

A magyar versenyzők a nemzetközi porondon is szép sikereket érnek el, minden nemzetközi verseny élmezőnyében ott vannak, számos Európa Bajnoki, és más, sőt Világcsúcstartó címet is magyar sportoló visel.

 

Szánhúzás-kutyafogathajtás

A szánhúzáshoz / kutyafogatozáshoz legalább két lelkes és egészséges kutyára, hámokra, kötélzetre és szánra (hó hiányában pedig egy kerékpár alapokon nyugvó járműre: egy 3 vagy 4 kerekű edzőkocsira) van szükség. A versenyeken a kutyák száma szerint vannak kategóriák, valamint a fajtatiszta versenyeken külön versenyeznek a Szibériai Huskyk, és külön a másik három klasszikus szánhúzófajta: Samoyed, Alaszkai malamut, és a Grönlandikutya. A szánhúzók hű társai és segítői voltak az embernek az Alaszkai Aranyláz idején, a Sarkkutatások során, sőt még a II. Világháborúban is. Mindannyian emberbarát, kedves, hízelgős kutyák, azonban rendkívül mozgásigényesek, és a kisállatokat sem kedvelik. A klasszikus szánhúzó fajtákon kívül még sok más fajtával is űzik ezt a sportágat, főként az újabb keletű szánhúzókutyákkal, a houndokkal, és sokféle keverékkel, például agárkeverékekkel, akik nem rendelkeznek olyan látványos szőrzettel, de jóval gyorsabbak, mint a klasszikus szánhúzó fajták.

 

Dog dancing

A dog dancing lényege, hogy a kutya és felvezetője látványos, 2-3 perces, saját tervezésű kűrt mutat be egy szabadon választott zenére. Az előadás akkor harmonikus, ha mindkét partner teljes odaadással erre törekszik. Ez nagymértékű koncentrációt és tökéletes összjátékot követel mind a kutya, mind az ember részéről. A bemutatót több tagból álló zsűri pontozza, a műkorcsolyázásban megszokott rendszerhez hasonlóan: technikai kivitelezés és művészi érték szempontjából.

A dog dancinget elvileg minden kutyának meg lehet tanítani. A tanuláshoz sem nagy terület, sem különösebb felszerelés nem szükséges. A siker alapfeltétele, hogy már a tanítás során jókedvűen, örömmel dolgozzunk a kutyánkkal és tudjuk, mivel lehet őt megfelelően motiválni.

Magyarországon 2003. óta rendeznek versenyeket. Ezeken részt vehet minden egészséges, 12 hónapnál idősebb kutya, fajtakorlátozás nélkül. Fontos olyan zeneszám kiválasztása, ami kutya és gazda karakteréhez, temperamentumához egyaránt illik. A jó koreográfia összeállítása gazdag fantáziát, kreativitást és persze sok időt igényel.

 

Mentőkutyázás

 
Emberek százai, ezrei kerülhetnek természeti vagy technikai katasztrófa esetén életveszélybe. Sokszor egy megfelelően kiképzett kutya életeket menthet. Ők a kereső-mentő kutyák. A magyar mentőkutyás egyesületek non-profit, társadalmi szervezetek. Céljuk bajbajutott embereken segítés katasztrófahelyzetekben, illetve olyan a mentőkutyák képzése, akik embereket kutatnak fel természeti, vagy civilizációs katasztrófahelyzetek után. Az egyesületek tagjai önkéntesek, és bármikor vállalják, hogy a szükségben levő emberek segítségére sietnek. Ehhez éveken keresztül képzik kutyáikat, versenyeken, vizsgákon, tanfolyamokon vesznek részt, bárminemű díjazás nélkül, saját költségükön. A mentőkutyákat feladatuk alapján öt nagy csoportba oszthatjuk: romkutató, területkutató, nyomkövető, lavinakutató, vízimentő.

 

forrás: Magyar Kutyasport Szövetség